Przedmiotem opodatkowania podatkiem od środków transportowych są:
• samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i wyższej,
• ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i wyższej,
• przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i wyższą,
• autobusy.
Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku od środków transportowych są:
- osoby fizyczne i osoby prawne - właściciele środków transportowych,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej - jeśli mają zarejestrowany środek transportowy,
- posiadacze środków transportowych zarejestrowanych w Polsce, powierzonych przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym:
- środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- środek transportowy został nabyty (w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego),
- środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie czasu na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.
Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.
W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego, obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż.
Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym:
- wyrejestrowano środek transportowy,
- wydano decyzję organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu,
- upłynął czas, na jaki powierzono pojazd.
Stawki podatku od środków transportowych
Stawki podatku uchwala rada gminy w granicach zakreślonych przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (ustawa określa górne i dla niektórych rodzajów pojazdów, dolne granice stawek podatku). Rada gminy może różnicować stawki, uwzględniając w szczególności: wpływ pojazdu na środowisko naturalne, rok produkcji albo liczbę miejsc do siedzenia.
Terminy i sposoby płatności podatku od środków transportowych
Podatnicy są obowiązani do składania, do dnia 15 lutego każdego roku podatkowego, deklaracji na podatek od środków transportowych wraz z załącznikami o posiadanych środkach transportowych. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
Podatek wpłaca się w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach do dnia 15 lutego i 15 września każdego roku, na rachunek budżetu gminy, na terenie której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek podatkowy.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po 1 lutym, a przed 1 września danego roku, to podatek za ten rok płatny jest w dwóch równych ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminie:
- 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata,
- do 15 -go września każdego roku podatkowego - II rata.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po 1 września danego roku, podatek za ten rok płatny jest jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Informacje na temat naliczania podatku od środków transportowych można uzyskać w Wydziale Podatków i Opłat, bud. A, pok. 9 oraz telefonicznie: 044 724-23-11 wew. 513.
Stawki podatku oraz Deklaracja na podatek od środków transportowych do pobrania ze strony:
http://bip.tomaszow.miasta.pl/public/ w zakładce: Podatki i opłaty miejskie.