16 czerwca 2020 roku mija termin zgłaszania przez wyborców zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, które ogłoszone są na 28 czerwca. Do 19 czerwca natomiast należy złożyć wniosek o sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania.
W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do 16 czerwca 2020 r.
Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca 2020 r.
W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca 2020r.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju, jak i za granicą dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (II tury wyborów). Oznacza to, że w przypadku ewentualnego przeprowadzania ponownego – drugiego ‒ głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego dokonanym przed pierwszym głosowaniem.
W przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP. Powinno ono zawierać:1) nazwisko i imię (imiona); 2) imię ojca; 3) datę urodzenia; 4) numer ewidencyjny PESEL wyborcy; 5) wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy; 6) wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail).
Ustne zgłoszenie zamiaru korespondencyjnego nie jest równoważne z telefonicznym zgłoszeniem zamiaru głosowania korespondencyjnego. Przez ustne zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego należy rozumieć osobiste zgłoszenie głosowania w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, ul. POW 10/16, pokój 13 (budynek A, parter).
Nie ma też możliwości dokonania zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail. W formie elektronicznej można to zrobić jedynie za pośrednictwem platformy e-PUAP.
Jeżeli zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego nie będzie spełniało ww. wymogów urzędnik wyborczy za pośrednictwem Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim wezwie wyborcę do jego uzupełnienia w terminie jednego dnia od dnia doręczenia wezwania. Wezwanie może zostać dokonane w formie telefonicznej lub elektronicznej.
Wyborca, który nie podlega w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, zamiast wskazania adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, do zgłoszenia może dołączyć deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.
W zgłoszeniu niepełnosprawny wyborca głosujący w kraju może zażądać przesłania wraz z pakietem wyborczym nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Głosowanie przez pełnomocnika
Przez pełnomocnika mogą głosować wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o: 1) całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji; 2) całkowitej niezdolności do pracy; 3) niezdolności do samodzielnej egzystencji; 4) zaliczeniu do I grupy inwalidów; 5) zaliczeniu do II grupy inwalidów; a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony najpóźniej do 19 czerwca 2020 r. w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, ul. POW 10/16, pokój 13 (budynek A, parter).
Do 23 czerwca można także składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.
Głosowanie w lokalach wyborczych odbywać się będzie 28 czerwca 2020 r. od godz. 7 do godz. 21.
Więcej informacji znaleźć można w BIP Urzędu Miasta w zakładce "Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 28 czerwiec 2020".
Pliki do pobrania
- informacja-o-mozliwosci-glosowania-korespondenyjnego-prezydent.docx
- wzor-zgloszenia-zamiaru-glosowania-korespondencyjnego-w-kraju.docx
- wniosek-pelnomocnictwo.doc
- wniosek-pelnomocnictwo.pdf
- glosowanie-na-podstawie-zaswiadczenia.docx
- zgoda-na-przyjecie-pelnomocnictwa-do-glosowania-w-wyborach-prezydenta-rp.pdf
- kalendarz-wyborczy-1.docx