Darmowa kastracja, czipowanie, szczepienia przeciw wściekliźnie!
Zapisz zwierzaka na darmowy zabieg! To same korzyści! Miasto prowadzi program, w ramach którego mieszkańcy Tomaszowa mogą swoje zwierzaki wykastrować, wysterylizować, zaczipować i zaszczepić.
Dla zwierząt to same korzyści. Samice nie mają cieczki (suczki), rujki (kotki). Zabieg chroni je przed ropomaciczem i nowotworami układu rozrodczego, a także nowotworami gruczołu mlekowego. Zapobiega również ciążom urojonym. Kocury po kastracji nie znaczą terenu swoim zapachem, samce są mniej agresywne i nie uciekają z domu gdy w okolicy jakaś samica ma rujkę. Chroni to również przed nowotworami układu płciowego oraz schorzeniami prostaty.
- Zachęcam wszystkich do skorzystania z naszego programu. Problem bezdomności zwierząt można rozwiązać tylko przez zmniejszenie ich populacji. Wszyscy mieszkańcy Tomaszowa mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów dla swoich pupili. Zachęcam również do adopcji zwierzaków z naszego schroniska – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
Umów się i wypełnij wniosek! Od poniedziałku do piątku 7.30 - 15.30, tel. 786024404, Urząd Miasta, ul. POW 10/16, Tomaszów Mazowiecki, Budynek D pok. 4.
Jeżeli jesteś zainteresowany adopcją czworonoga ze schrosnika, zapraszamy na profil: https://www.facebook.com/schroniskotomaszow
Fakty i mity o kastracji/sterylizacji zwierząt
MIT 1
Suka powinna przynajmniej raz w życiu mieć potomstwo.
FAKT 1
Nie ma żadnych medycznych powodów dla których suczka musi urodzić. Ciąża i poród powodują zmiany hormonalne, które w przyszłości sprzyjają ciąży urojonej. Ciąża i poród to olbrzymi wysiłek dla organizmu suczki, który może skończyć się dla niej tragicznie.
MIT 2
Kastracja skraca życie zwierząt.
FAKT 2
Jest wręcz odwrotnie! Kastrowane psy i koty rzadziej zapadają na infekcje dróg moczowych, nie chorują na nowotwory jąder czy najądrzy. Kastracja sprawia również, że suki i kotki nie są narażone na ropomacicze, zmniejsza się również ryzyko powstania guzów nowotworowych w obrębie gruczołu mlekowego. Wczesna kastracja suki niemal w 100% chroni ją przed tym nowotworem. Im później wykonuje się zabieg, tym jego funkcja ochronna jest mniejsza.
MIT 3
Moje kocięta/szczenięta są śliczne i na pewno znajdę dla nich dom.
FAKT 3
Smutna prawda jest taka, że chociaż wszystkie małe zwierzęta są urocze to nie wystarcza dla nich wszystkich domów. Często zdarza się, że gdy zaczynają dorastać i sprawiać problemy zostają oddane do schroniska. Około 70% psów i kotów trafiających do schronisk w Polsce nie znajduje nowego domu i do końca swojego życia przebywa za kratami schroniska. Pomyśl o szczeniakach/kociakach, które już są w schroniskach. Co z nimi? Każdy szczeniak/kotek od Ciebie zabiera potencjalny dom zwierzęciu ze schroniska. Jeśli znasz kogoś kto bardzo chce mieć psa/kota, to zamiast powoływać na świat nowe psie/kocie istnienia, zabierz go schroniska. Niech da dom psu/kotu, który naprawdę bardzo tego potrzebuje.
MIT 4
Kastracja ma negatywne wpływy na osobowość zwierzęcia, a doświadczenie porodu poprawia charakter suki.
FAKT4
Brak jest dowodów medycznych na poparcie tej teorii. W rzeczywistości psy/koty, które poddano kastracji są stabilniejsze psychicznie, mniej bojaźliwe, mniej dominujące i bardziej przywiązane do właścicieli.
MIT 5
Pies po kastracji staje się leniwy.
FAKT 5
Kastracja powoduje jedynie zmniejszenie agresji dominacyjnej samca. Nie wpływa natomiast na instynkt obrony, czy pilnowania posesji. Wręcz przeciwnie. Jeśli mamy psa – stróża, to po kastracji będzie on nawet lepiej wykonywał swoje zadanie. Bo kiedy pies wyczuje sukę w rui ucieknie przy pierwszej nadarzającej się okazji. Taka ucieczka może skończyć się wypadkiem komunikacyjnym, z którego bardzo rzadko pies wychodzi bez szwanku.
MIT 6
Kastracja jest nienaturalna.
FAKT 6
To my ludzie udomowiliśmy zwierzęta i jesteśmy za nie odpowiedzialni. Nie tylko za naszego psa czy kota ale także za ich dzieci oraz dzieci ich dzieci. Tysiące zwierząt co roku umiera z powodu głodu, chorób, braku właściwej opieki. Czy naturalne jest leczenie zwierząt? Czy naturalne są szczepienia? Czy naturalne jest życie i śmierć w schronisku? Sterylizacja jest w tym wypadku najlepszym NIENATURALNYM rozwiązaniem!
MIT 7
Zabieg kastracji jest ryzykowny.
FAKT 7
Zabiegi te przeprowadzane są przez lekarzy weterynarii. Środki używane do narkozy są bezpieczne i dobierane indywidualnie do każdego zwierzaka. Po kilku dniach zapominamy, że nasze zwierzę miało jakikolwiek zabieg.
MIT 8
Nie wysterylizuję suczki/kotki, bo tak fajnie jest mieć szczeniaki/kociaki.
FAKT 8
Chcesz zaspokoić swój instynkt opiekuńczy? Zapraszamy do naszego schroniska. Mieszka
w nim ponad 200 zwierząt, które bardzo potrzebują uwagi, czułości i rąk do głaskania.