Każdy kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi. Takie pomieszczenie powinno zapewnić dostęp do światła dziennego oraz powinno być na tyle duże, aby umożliwiać zwierzęciu swobodną zmianę pozycji ciała. Musimy też zapewnić zwierzęciu odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Jeżeli natomiast zwierzę jest trzymane na uwięzi, to nie może ona powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu. Właściciel ma obowiązek zapewnienia zwierzętom domowym stałego i skutecznego dozoru oraz zadbanie o to, żeby nie zakłócały one ciszy i spokoju. Nie możemy też zapominać o systematycznym szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie.
Ponadto każdy właściciel zobowiązany jest natychmiast usuwać zanieczyszczenia pozostawione przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.
Powinniśmy też pamiętać o tym, że zabronione jest wprowadzanie zwierząt na tereny placów gier i zabaw dla dzieci, parków miejskich, kąpielisk i plaż.
Nie wolno jest także wprowadzać zwierząt do wszelkich obiektów użyteczności publicznej. Zakaz ten nie dotyczy obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak lecznice, wystawy. Nie dotyczy również osób niewidomych korzystających z pomocy psów przewodników.
Na terenie własnej nieruchomości możemy zwolnić psa ze smyczy wtedy, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa oraz wykluczający dostęp osób trzecich. Nieruchomość Taka powinna być odpowiednio oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem. Zwolnienie zwierząt domowych z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie na terenach zielonych w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem. Nie dotyczy to jednak psów ras uznanych za agresywne. Te zawsze muszą być na smyczy w i kagańcu.