Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Zgłoś kandydata do drugiej edycji nagrody Veritatis Splendor

Do 30 czerwca 2018 r. można zgłaszać kandydatów do drugiej edycji międzynarodowej Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor – wyjątkowego wyróżnienia, które przyznawane jest osobom dialogu, kierującym się w swoim życiu i działalności nauką Jana Pawła II. W tym roku „Małopolski Nobel” zostanie przyznany po raz drugi. Na laureata czeka srebrny laur oraz równowartość 100 tys. dolarów.

Nagrodę Veritatis Splendor ustanowił Samorząd Województwa Małopolskiego w 2016 roku. U podstaw tej idei leży docenianie osób wyróżniających się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym. Nieprzypadkowo na patrona tego przedsięwzięcia wybrano Człowieka Dialogu – papieża Jana Pawła II, którego życie i pontyfikat są wzorem otwartości na drugiego człowieka, różnorodność kultur, dialog międzyreligijny, zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości. Nagrodę Veritatis Splendor ustanowiono też, aby upamiętnić Światowe Dni Młodzieży 2016 – czyli spotkanie młodych z całego świata, które w 1985 roku zainicjował papież Polak.

– Nagroda przyczynia się do podkreślenia tożsamości Małopolski na arenie międzynarodowej, pokazania jej wyjątkowości i dziedzictwa intelektualnego. To również forma uhonorowania Jana Pawła II,  którego zasługi w dziedzinie dialogu między kulturami są na świecie powszechnie doceniane  – mówi Leszek Zegzda z Zarządu Województwa Małopolskiego, pomysłodawca i inicjator tego wyróżnienia i podkreśla, że poza aspektem wizerunkowym nagroda ma również niezwykle ważne znaczenie „pokojowe” – Współczesny świat jak powietrza potrzebuje współodczuwania, porozumienia i dialogu. Jestem więc przekonany, że laur Veritatis Splendor stanie się ważnym wyróżnieniem, promującym tę fundamentalną ideę poprzez przykłady laureatów, zamieniających ją w czyny – dodaje Zegzda.

Laureat nagrody wybierany jest co 2 lata. Pierwszą osobą wyróżnioną w 2016 r. nagrodą Veritatis Splendor została siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy, doceniona za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauczanie dialogu i wzajemnego szacunku. S. Rosemary od 2012 r. prowadzi w Ugandzie szkołę dla ofiar tamtejszej wojny, głównie młodych dziewcząt. W miejscu stworzonym przez nią znajdują one opiekę, bezpieczne schronienie, naukę, a przede wszystkim odzyskują poczucie własnej godności.

Kandydatów mogą zgłaszać zarówno instytucje, jak i osoby prywatne. Ostatecznego wyboru laureata dokona międzynarodowa Kapituła Nagrody. W jej skład wchodzą samorządowcy, duchowni, myśliciele i dobroczyńcy, m.in. najbliższy współpracownik Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz czy kardynał Donald Wuerl – arcybiskup waszyngtoński, kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Ameryki.

Zgłoszenia kandydatów należy składać do dnia 30 czerwca 2018 roku, na dzienniku podawczym urzędu marszałkowskiego (ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków), w godzinach 8.00 – 16.00 lub za pośrednictwem poczty na adres korespondencyjny: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament KD, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków z dopiskiem „Nagroda Veritatis Splendor”.

Realizatorem nagrody jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – samorządowa jednostka kultury, której misją jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II oraz dialog między religiami i kulturami.

Formularz zgłaszania kandydatów



Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij