Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się 11 sierpnia br. na placu apelowym 25BKPow przy ul. Piłsudskiego 72 w Tomaszowie Mazowieckim. Oprócz żołnierzy z jednostek bezpośrednio podległych Dowódcy 25BKPow z garnizonu Tomaszów Mazowiecki oraz Nowy Glinnik uczestniczyli m.in. sekretarz miasta Katarzyna Marchewka i starosta tomaszowski Mirosław Kukliński.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 meldunkiem o gotowości pododdziałów złożonym przez dowódcę uroczystości, majora Tomasza Liburskiego.
Jednym z głównych elementów uroczystości było odczytanie Decyzji Ministra Obrony Narodowej o mianowaniu oficerów oraz Rozkazów Dowódców jednostek wojskowych bezpośrednio podległych o mianowaniu podoficerów i szeregowych na kolejne stopnie wojskowe. Później odczytano Rozkaz Dowódcy 25BKPow w sprawie wyróżnień żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej.
Ponadto, na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej, płk Adam Grela wręczył Medale Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny za długoletnią wzorową służbę w Wojsku Polskim z okazji Święta Wojska Polskiego wyróżnionym żołnierzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej. Następnie odczytano Apel Pamięci, po którym dla uczczenia Święta Wojska Polskiego została oddana salwa honorowa.
Na zakończenie uroczystości odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego „Marsz Pierwszej Brygady”, a jej zwieńczeniem była defilada wojskowa pododdziałów 25BKPow.
W Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, o godz. 9.30 w Kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przy ul. Słowackiego odbyła się uroczysta Msza Święta i złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięli udział m.in. sekretarz miasta Katarzyna Marchewka, przewodniczący Rady Miejskiej Krzyztof Kuchta, a także radni miejscy i powiatowi.
Fot. Kamil Borkowski
***
Święto Wojska Polskiego to państwowe święto, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Wojsk Polskich pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w bitwie warszawskiej w 1920 r., stoczonej w ramach wojny polsko-bolszewickiej, decydującej o dalszych losach Polski i Europy. Święto zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303) i obowiązuje od 13 sierpnia 1992 r.
Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak
Tekst: por. Michał Kolad