Co wspólnego z konfekcją miała elektryczność? Jak wyglądały seryjnie produkowane modele? Jak funkcjonowały pierwsze szwalnie? Gdzie można było nabyć gotowe stroje? Czy kobiety bezkrytycznie przyjęły modę na konfekcję oraz co do naszych czasów przetrwało z początków seryjnego wytwarzania odzieży? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy będzie można dowiedzieć się 24 stycznia podczas spotkania promującego książkę Przemysława Farysia pt. „Konfekcja damska 1800-1914. Produkcja ‒ wzornictwo ‒ handel", które odbędzie się w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury przy pl. T. Kościuszki 18. Początek o godz. 17.
Dr Przemysław Faryś, specjalista z zakresu wzornictwa i materiałoznawstwa tekstyliów, główny nurt zainteresowań naukowych skupia na historii ewolucji ubioru i analizie budowy oraz komfortu użytkowania zarówno współczesnej, jak i dawnej odzieży. Jest współautorem wystaw poświęconych historii kobiecego stroju, głównie z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcjonerem odzieży. Jego dorobek obejmuje również publikację pt. „Ubiór kobiecy i jego tajemnice 1780-1930. Styl ‒ rzemiosło ‒ produkt.
W książce „Konfekcja damska 1800-1914. Produkcja ‒ wzornictwo ‒ handel" autor opisał początki rozwoju odzieży konfekcjonowanej, noszonej dziś powszechnie, która w XIX wieku zaczynała dopiero podbijać rynek mody.
Historia damskiej odzieży gotowej to nie tylko opowieść o sukniach, bluzkach czy żakietach dostępnych od ręki. To przede wszystkim fascynująca podróż przez rozwój przemysłu, nowych technik produkcji materiałów odzieżowych, seryjnego szycia oraz ekspansji nowych metod handlu i promocji zdolnych zaspokoić rosnące potrzeby kształtującego się społeczeństwa konsumpcyjnego.
Organizatorem spotkania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim.