Znana autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych Izabella Klebańska spotkała się w czwartek (29 września) z najmłodszymi tomaszowianami w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W spotkaniu wzięły udział dzieci z Przedszkole nr 2 im. Marii Kownackiej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Sala była wypełniona po brzegi. Izabella Klebańska, zadawała dzieciom ciekawe pytania i naprowadzała najmłodszych na właściwą odpowiedź. Rozpoczęty temat nie był przypadkowy, nawiązywał do tytułowej bohaterki książki autorki pt. „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”. Dzieci szukały także rymów do tego słowa. Wszelkie muzyczne rozważania, dla ułatwienia, autorka wierszy zapisywała na tablicy. Mali amatorzy świata muzyki odśpiewali chórem kilkakrotnie gamę C-dur. Izabella Klebańska zachęcała dzieci do ćwiczeń przy muzyce, była to miła odskocznia od zwykłego siedzenia i przyswajania nowych pojęć. Dzieci wspaniale się przy tym bawiły. Zaproszony gość zagrał również naszym słuchaczom na skrzypcach i przeprowadzał quiz ze znajomości przeróżnych instrumentów.
Kolejnym punktem spotkania były rozmyślania na temat: Czy muzyka może kaprysić, żartować, złościć się, cieszyć czy płakać? Był to początek do przeanalizowania tekstów z kolejnej książki Izabelli Klebańskiej pt. „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”. Dzieci wysłuchały fragmentu wariacji Wolfganga Amadeusza Mozarta. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również „Operowe straaachy”, a poetka udowodniła, że magiczny świat opery nie jest nam obcy. Tego rodzaju utwory na co dzień słyszymy w radiu, telewizji czy w kinie.
Spotkanie stanowiło egzamin, czy najmłodsi znają nazwy tańców. Dzieci znakomicie poradziły sobie z tym zadaniem. Oczywiście to pytanie zaowocowało rozmową o kolejnej książce Izabelli Klebańskiej „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami” Jest to ciekawy przewodnik po tańcach z różnych epok i krajów. Zaproszony gość nauczył dzieci, jak się tańczy branle, które popularne były we Francji w XV-XVI wieku, a później na dworach europejskich.
Na zakończenie Pani Izabella Klabańska zagrała utwór, w którym podziękowała małym mieszkańcom naszego miasta za gościnę. Dzieci miały możliwość zdobycia autografu ze śmiesznymi nutkami – np. kocimi półnutkami z wąsami – autorstwa Izabelli Klebańskiej. Spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.