- Całym sercem jesteśmy z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, których dosięgło nieszczęście wojny. W pełni się z nimi solidaryzujemy. Obok potrzebnych wyrazów wsparcia chcemy jednak przede wszystkim zapewnić mieszkańcom i uchodźcom Ukrainy realną pomoc. O najbliższych działaniach mówił podczas konferencji prezydent Marcin Witko.
O godzinie 14 odbyła się wideokonferencja z wojewodą łódzkim, podczas której zapoznano się ze wstępnymi instrukcjami koordynacji i pomocy dla obywateli Ukrainy. Wszystkie tego typu akcje będą skoordynowane. Szefem sztabu kryzysowego jest wojewoda Tobiasz Bocheński, natomiast w jego imieniu działa Piotr Klimczak. W powiatach również zostaną ustaleni koordynatorzy akcji pomocowych. Z ramienia Miasta jest nim Tomasz Jurek – zastępca prezydenta.
Pomoc dla Ukrainy będzie prowadzona na kilku płaszczyznach. Miasto już prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. - Z drugiej strony ta pomoc potrzebna jest także walczącej Ukrainie - mówił Marcin Witko. Za wysyłki zebranych produktów odpowiedzialny jest dyrektor ZDiUM, Szymon Michalak. Produkty będą paletowane i wysyłane do punktu zbornego w Łodzi. Na tę chwilę nie wiemy na jakie trudności napotka transport pomocowy na Ukrainę. Sytuacja jest dynamiczna i trzeba ją śledzić.
Zbiórki we wszystkich szkołach podstawowych
Miasto uruchamia dodatkowe punkty zbiórek we wszystkich szkołach podstawowych. Będą one prowadzone od 13 do 15. W godzinach popołudniowych od 16 do 18 rzeczy będzie można przynosić na przystań miejską i do Straży Miejskiej. Koordynacją tym zakresem pomocy zajmą się Strzelcy z tomaszowskiej JS 1002.
- Kolejna ważna kwestia to miejsca noclegowe dla uchodźców. Nie wiadomo jak długo potrwa konflikt. Mieszkańcy Tomaszowa deklarują chęć przyjmowania uchodźców. Miasto także przygotowało takie miejsce – 45 miejsc noclegowych na dłuższy okres pobytu, wyposażone w magazyn i w miejsce do wydawania posiłków. Odpowiedni przysposobiony punkt powstał w przedszkolu na osiedlu Niebrów - tłumaczył prezydent. Wczoraj cały dzień trwały prace. Dziś już ten obiekt jest przygotowany. Strona internetowa dla osób, które zechcą przyjąć do siebie uchodźców według informacji wojewody ma być dostępna już od jutra.
Nasze placówki oświatowe zostaną również przygotowane na prowadzenia nauki dla dzieci uchodźców. Zorganizujemy odpowiednie grupy. Mamy również dostęp do tłumaczy. Obywatele Ukrainy będą mieli także dostęp do służby zdrowia. - Te kwestie będą jeszcze przedmiotem odpowiednich wytycznych wojewody - mówi prezydent Witko. Jeśli chodzi o kwestie pomocy finansowej, jako samorząd nie możemy wyodrębniać osobnego konta na ten cel, ponieważ uniemożliwiają to przepisy. Natomiast takie wpłaty można realizować poprzez organizacje pozarządowe, a także śledzić w tym zakresie inicjatywy rządowe. W wielu ważnych kwestiach aktualnie są opracowane na poziomie rządowym odpowiednie procedury, które będziemy jako Miasto realizowali.
Specjalna INFOLINIA
Od jutra w Tomaszowie Mazowieckim będzie uruchomiony specjalny numer telefonu – 798 781 422, z którego będą mogli skorzystać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy się u nas zjawią i będą potrzebowali naszej pomocy. Pod ten numer będą mogli dzwonić także Tomaszowianie chcący pomóc. - Spodziewamy się kolejnych konferencji z wojewodą, które będziemy państwu na bieżąco relacjonować. Prosimy wszystkich o pomoc, ponieważ sytuacja jest naprawdę wyjątkowa. O dalszych szczegółach będę państwa informował w miarę rozwoju tej dramatycznej sytuacji i wobec dalszych wytycznych. Będziemy na bieżąco mierzyli się z tym, co przyniesie nam sytuacja na Ukrainie. Mocno w to wierzę, że ludzi dobrej woli jest więcej, także w Tomaszowie – dodał prezydent Witko.
briefing prasowy prezydenta