Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

230 lat Tomaszowa Mazowieckiego – wystawa otwarta

Wystawę pt. „230 lat Tomaszowa Mazowieckiego” uroczyście otwarto w piątek, 23 marca, w tomaszowskim  muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Wystawę można zwiedzać do 6 maja tego roku w godzinach pracy Muzeum.

zdjęcie z wystawy 

Na wystawie zaprezentowano obiekty pochodzące  ze zbiorów Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, oraz instytucji partnerskich: Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz z firmy p. Anny Moryto – „Stroje z pasją”, która zajmuje się rekonstrukcją strojów historycznych.

 zdjęcie z otwarcia wstawy w muzeum 2

Na ekspozycji starano się przedstawić historię Tomaszowa od początku istnienia do czasów współczesnych. Najwięcej uwagi poświęcono najwcześniejszym okresom funkcjonowania osady, a później miasta. W tej części zaprezentowano eksponaty związane z powstaniem miejscowości oraz funkcjonowaniem zakładów metalurgicznych – najstarszych w historii Tomaszowa. Przybliżono tematykę związaną z produkcją żelaza w wielkich piecach. Co prawda tomaszowski wielki piec nie zachował się, ale obiekty tego typu istnieją na terenie dawnego Zagłębia Staropolskiego (obecnie woj. świętokrzyskie). Na tej podstawie starano się przedstawić wygląd i funkcjonowanie hut żelaza z przełomu XVIII i XIX w. W tej części można zobaczyć dokumenty oraz przedmioty bezpośrednio związane z funkcjonowaniem produkcji metalurgicznej w Tomaszowie. Warto m. in. zwrócić uwagę na Akta Fabryki Żelaznej Miasta Tomaszów z lat 1822 – 1853 dokument wypożyczony z Archiwum Państwowego. W dalszej części mozna zwrócić uwagę na mapy dokumentujące rozwój przestrzenny Tomaszowa w okresie do 1830 r. Warto podkreślić, iż ten właśnie rok jest znaczący w dziejach Tomaszowa. Po pierwsze w lipcu osadzie Tomaszów zostają nadane prawa miejskie, po drugie wybucha powstanie listopadowe, którego upadek kończy pewna epokę w dziejach Tomaszowa, gdyż na skutek splotu wydarzeń Ostrowscy udają się na emigrację do Francji, a miasto Tomaszów przeszło na własność państwa i tak już pozostało (z wyjątkiem pałacu i terenu przypałacowego). Z tą częścią wystawy związane są również Akta miasta Tomaszowa z najwcześniejszego okresu funkcjonowania urzędu tj. od 1830 do początków II połowy XIX w. Są tu prezentowane dokumenty przedstawiające stan miasta w danym okresie, wykazy ludności zamieszkującej w Tomaszowie, czy dokumenty związane z gospodarką miasta tj. wykazy fabryk czy zakładów rękodzielniczych. Zaznaczyć należy iż dokumenty te pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim.  Bardzo istotnym dopełnieniem tej części wystawy są meble i portrety z końca XVIII i początku XIX w. oraz stroje z epoki. Przedmioty te przybliżają nam klimat tamtej epoki i pozwalają zrozumieć życie w okresie, kiedy powstawał Tomaszów. Meble pochodzą ze zbiorów Muzeum  w Piotrkowie Trybunalskim, a rekonstrukcje strojów z firmy p. Anny Moryto.

Zdjęcie z otwarcia wystawy w muzeum 3

Kolejna część wystawy prezentuje rozwój Tomaszowa fabrycznego. Intensywny rozwój przemysłu miał miejsce w II połowie, a zwłaszcza na przełomie XIX i XX w. Wówczas to powstały największe fabryki związane z przemysłem włókienniczym. Większość z nich kontynuowała swoją działalność w okresie międzywojennym. Z tym zagadnieniem związane są oprócz zdjęć i pocztówek próbki tkanin i chodników produkowanych w zakładach Rolanda, a później Aleksandra Mullera, oraz katalogi farbiarskie z końca XIX w. W dalszej części wystawy zaakcentowano okres pierwszej i drugiej wojny w dziejach Tomaszowa. Możemy zobaczyć tu zdjęcia, a także symboliczne przedmioty związane z tymi wydarzeniami. Kolejna część wystawy to okres powojenny zaakcentowany za pomocą pocztówek, ale i również obrazów. Obrazy te malowane były przez artystów z różnych ośrodków takich jak np. Łódź, Warszawa, czy Kielce. Tworzyli oni swoje dzieła podczas plenerów, które odbywały się  w Tomaszowie od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX w. Obrazy prezentowane na ekspozycji powstały w latach siedemdziesiątych. Prace te przedstawiają zarówno charakterystyczne obiekty Tomaszowa, ale i codzienne sytuacje z życia mieszkańców ówczesnego miasta.



Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij