Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja z odpowiednio rozmieszczonymi gałęziami, która jest wyposażona w specjalną pompę. Ta rozprowadza solankę. Dzięki temu w środku tworzy się mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Wzmacnia również system odpornościowy.
Zgodnie z zapowiedziami, taka konstrukcja stanie w Tomaszowie Mazowieckim, a dokładnie pojawi się na Skwerze pomiędzy Szpitalem, ul. Graniczna i Jana Pawła II. Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej wprowadzono środki na zaprojektowanie budynku. Zadanie jest dwuletnie, zabezpieczono na nie 35 tys. zł.
Jeśli prace projektowe obejmujące m.in. badania geologiczne, przyłącza kanalizacji, wodociągowe, elektryczne, zagospodarowanie terenu, nasadzenia, regulację i pielęgnację zieleni, przebiegną sprawnie to w przyszłym roku będziemy mogli korzystać z kolejnego obiektu rekreacyjnego. Lokalizacja nie jest przypadkowa i wiąże się z pobliskim szpitalem oraz już powstającą na tym terenie infrastrukturą rekreacyjna i prozdrowotną realizowaną w ramach rządowego programu OSA (Otwarte Strefy Aktywności). Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi, osób starszych.
Powietrze w tężni, w wyniku naturalnych ruchów nasyca się jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem czy żelazem i wnika do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Naukowcy porównują przebywanie w tężni ze spacerem nad morzem.