Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Z tej okazji 21 lutego pracownicy książnicy zorganizowali zajęcia tematyczne dla młodzieży.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie z bursy w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego. W jego trakcie rozmawiano m.in. na temat najstarszych tekstów w języku polskim oraz narodowych dzieł literackich z okresu średniowiecza, takich jak „Kronika” Galla Anonima (zwana też „Kroniką polską”), „Bulla gnieźnieńska”, „Księga henrykowska” i „Bogurodzica”.
Młodzież poznała genezę tych utworów, ich budowę i walory literackie, a także funkcje, jakie pełniły one w czasach ich powstania.
Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 r. Upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce w mieście Dhaka – stolicy Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu. Głównym przesłaniem Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na problem, jakim jest wymieranie niektórych języków i kultur.